Hit kan du höra av dig om du känner oro efter dagens händelse vid Långviken

Under lördagen larmades polisen till Långviken, Stensö, efter att en mörkklädd och maskerad man synts till med ett vapenliknande föremål i handen. Bland de som befann sig i området fanns elever från Stagneliusskolan, vars studentkår hade ordnat ett arrangemang under dagen.

Kontakta Lindsdalsskolorna

Nedan hittar du kontaktuppgifter till Lindsdalsskolorna.

Tabell: Kontaktuppgifter till Lindsdalsskolorna

Titel

Namn

E-post

Telefon

Rektor

Maria Persson

maria.persson@kalmar.se

010-352 58 01

Biträdande rektor

7-9

Jeanette Drevfors-Holmér

jeanette.drevfors-holmer@kalmar.se

010-352 58 51

Biträdande rektor

F-6 Sjöängsskolan

Malin Neander

malin.neander@kalmar.se

010-352 58 02

Biträdande rektor
F-6 Lindsdalsskolan

Hanna Hagman

hanna.hagman@kalmar.se

010-352 58 46

Skolsekreterare

Lindsdalsskolan

Britt-Marie Alriksson

britt-marie.alriksson@kalmar.se

010-352 58 30

Skolsekreterare

Lindsdalsskolan

Ann Karlsson

ann.karlsson@kalmar.se

010-352 58 35

Skolsekreterare

Sjöängsskolan

Louise Linnér

louise.linner@kalmar.se

010-352 58 00

Vaktmästare Sjöängsskolan

Anders Nilsson

anders.a.nilsson@kalmar.se

070-340 86 82

Vaktmästare

Lindsdalsskolan

Paul Elgan

paul.elgan@kalmar.se

010-352 58 40

IT-pedagog

Magnus Livbom

magnus.livbom@kalmar.se

010-352 58 31

Studievägledare

Björn Nilsson

bjorn.nilsson@kalmar.se


Kurator

7-9 Lindsdalsskolan

Lisa Farquhar

lisa.farquhar@kalmar.se

010-352 58 43

Kurator

F-6 Lindsdalsskolan

Louise Karlsson

louise.karlsson_3@kalmar.se

010-352 58 47

Kurator

F-6 Sjöängsskolan

Tina Tell

tina.tell@kalmar.se

072-541 39 05

Skolsköterska,
6-9 Lindsdalsskolan

Gunilla Alm

gunilla.alm@kalmar.se

010-352 58 32

Skolsköterska

F-6 Lindsdalsskolan och Sjöängsskolan

Stina Idermark

stina.idermark@kalmar.se

010-352 58 41

Skolsköterska

F-6 Sjöängsskolan

Ann-Christin Triberius

ann-christin.triberius@kalmar.se

010-352 58 03

Tabell: Kontaktuppgifter till fritidshem på Lindsdalsskolorna

Skola

Avdelning

Telefon

Lindsdalsskolan

Morgonsol, förskoleklass

010-352 58 45

Lindsdalsskolan

Morgonsol, Fritidshem årskurs 1

010-352 58 37

Lindsdalsskolan

Morgonsol, Fritidshem årskurs 2

010-352 58 26

Lindsdalsskolan

Aftonsol, årskurs 3-6

010-352 58 52

Sjöängsskolan

Livbojen, förskoleklass

010-352 58 09

Sjöängsskolan

Pirayan, årskurs 1-2

010-352 58 12

Sjöängsskolan

Kobben, årskurs 3-6

010-352 58 07

Fler sidor inom välkommen till lindsdalsskolorna

Om Lindsdalsskolorna

Lindsdalsskolorna följer eleverna från förskoleklass tills de lämnar oss för gymnasiet.

Förväntningar på Lindsdalsskolorna

Tillsammans tar vi ansvar för ditt barns skolgång

Resultat och uppföljning på Lindsdalsskolorna

Undersökningar och enkäter gjorda av elever och vårdnadshavare i Kalmar kommuns skolor

Vision och mål på Lindsdalsskolorna

Vi stöttar och utvecklar våra elever till trygga, hälsomedvetna och ansvarstagande individer

Värdegrund på Lindsdalsskolorna

Information om Lindsdalsskolornas värdegrund

Modersmål, hemspråk på Lindsdalsskolorna

Modersmål, hemspråk på Lindsdalsskolorna

Senast uppdaterad: 17 oktober 2023
Publicerad: 12 november 2020