Kalmar kommun är drabbad av omfattande störningar i delar av IT-miljön

Vi uppdaterar informationen löpande.

Kontakta Gröndalsskolan

Välkommen att kontakta oss om du har några frågor eller funderingar.

Mejla oss här

Besöksadress

Gröndalsskolan - Gröndal
Gröndalsvägen 19A
392 36 Kalmar

Tabell: Kontaktuppgifter till Gröndalsskolan

Titel

Namn

E-post

Telefon

Rektor

Susanne Lind

susanne.lind@kalmar.se

010-352 57 51

Biträdande rektor

Daniel Falk Linnersjö

daniel.falk-linnersjo@kalmar.se

010-352 57 71

Biträdande rektor

Andreas Berg

andreas.berg@kalmar.se

010-352 57 52

Biträdande rektor

Lotta Marklund

lotta.marklund@kalmar.se

010-352 57 94

Skolsekreterare

Liselotte Bonnier

liselott.bonnier@kalmar.se

010-352 62 40

Skolsekreterare

Patricia Larsson

patricia.larsson@kalmar.se

010-352 64 00

Vaktmästare

Mikael Brandt

mikael.brandt@kalmar.se

010-352 57 74

Skolsköterska

Anna-Karin Wesström

anna-karin.wesstrom@kalmar.se

010-352 53 74

Kurator

Helén Hallberg

helen.hallberg@kalmar.se

010-352 57 98

Studie- och

yrkesvägledare

Solbritt Rosengren

solbritt.rosengren@kalmar.se

010-352 57 80

Samordnande speciallärare

Chia Andersson

chia.andersson@kalmar.se

010-352 57 70





Klasser




A-klassen



010-352 57 82

B-klassen



010-352 57 79

C-klassen



010-352 57 92

D-klassen



010-352 57 91

E-klassen



010-352 57 62

F-klassen



010-352 57 77

G-klassen



010-352 57 93

H-klassen



010-352 57 99

I-klassen



010-352 57 61

J-klassen



010-352 57 63

K-klassen



010-352 57 65

L-klassen



010-352 57 75

M-klassen



010-352 57 81

N-klassen



010-352 57 73

O-klassen



010-352 57 87

P-klassen



010-352 57 64

T1-klassen



010-352 57 97

T2-klassen



010-352 57 66

Fritids A-huset



010-352 57 54

Fritids C-huset



010-352 57 78


Fler sidor inom välkommen till gröndalsskolan

Förväntningar på Gröndalsskolan

På Gröndalsskolan arbetar vi tillsammans för en framgångsrik och fungerande skola och fritidshem.

Modersmål, hemspråk på Gröndalsskolan

Rättigheter och regler för modersmålsundervisning

Resultat och uppföljning på Gröndalsskolan

Läroplanen för anpassad grundskola ger utrymme för hög grad av individanpassning och varierat lärande.

Vision och mål på Gröndalsskolan

Trygghet, Självständighet, Glädje, Tillgänglighet, Kunskap och Kommunikation är Gröndalsskolans ledord.

Välkommen till Gröndalsskolan

På Gröndalsskolan finns elever från årskurs 1 till årskurs 9.

Värdegrund på Gröndalsskolan

Trygghet och studiero

Senast uppdaterad: 26 februari 2024
Publicerad: 11 januari 2021