Kontakta Lindöskolan

Välkommen att kontakta oss om du har några frågor eller funderingar.

Tabell: Kontaktuppgifter till Lindöskolan

Titel

Namn

E-post

Telefon

Rektor

Karin Berggren

karin.berggren@kalmar.se

0480-45 32 89

Biträdande rektor, IT-ansvarig

Andreas Berg

andreas.berg@kalmar.se

0480-45 32 91

Skolsekreterare Lindövägen

Lena Eriksson

lena.m.eriksson@kalmar.se

0480-45 32 70

Skolsekreterare Telemarken

Patricia Larsson

patricia.larsson@kalmar.se

0840-45 45 39

Vaktmästare F-3 Lindövägen

Mikael Ahl

mikael.ahl@kalmar.se

0480-45 32 71

Vaktmästare 4-6 Telemarken

Mikael Brandt

mikael.brandt@kalmar.se

0480-45 31 74

Skolsköterska

Jessica Sjöberg

jessica.sjoberg@kalmar.se

0480-45 32 90

Kurator

Nathalie Lindberg

nathalie.lindberg@kalmar.se

0480-45 24 06

IT-pedagog

Filippa Weider

filippa.weider@kalmar.se

0480-45 45 38

Fritidshemmen




Sillåsen fritidshem förskoleklass



0480-45 32 82

Vinga fritishem åk 1



0480-45 32 85

Måseskär fritidhem åk 2



0480-45 32 86

Rödkallen fritids åk 3-6



0480-45 32 84

Fler sidor inom välkommen till lindöskolan

Förväntningar på Lindöskolan

På Lindöskolan finns förväntningar både på dig som elev och vårdnadshavare samt på oss som personal.

Modersmål, hemspråk på Lindöskolan

Rättigheter och regler för modersmålsundervisning

Om Lindöskolan

Lindöskolan ligger naturskönt nästan mitt i staden. Vi har gångavstånd till havet, stadskärnan och den fantastiska ...

Resultat och uppföljning på Lindöskolan

Undersökningar och enkäter gjorda av elever och vårdnadshavare i Kalmar kommuns skolor

Vision och mål på Lindöskolan

Skolan har engagerade och välutbildade pedagoger som arbetar nära eleverna och ger dem kontinuerlig feedback på sit...

Värdegrund på Lindöskolan

På Lindöskolan skapar vi goda relationer genom att vi bemöter varandra med omtanke och respekt.

Senast uppdaterad: 10 september 2021
Publicerad: 7 augusti 2020