Avspärrning av gator för att inspektera gasminibussar. Höga smällar kan förekomma.

Kontakta Lindöskolan

Välkommen att kontakta oss om du har några frågor eller funderingar.

Tabell: Kontaktuppgifter till Lindöskolan

Titel

Namn

E-post

Telefon

Rektor

Ann-Charlotte Nilsson

ann-charlotte.nilsson@kalmar.se

010-352 64 01

Biträdande rektor

Kristin Roslund

kristin.roslund@kalmar.se

010-352 64 10

Skolsekreterare

Patricia Larsson

patricia.larsson@kalmar.se

010-352 64 00

Vaktmästare F-3 Lindövägen

Mikael Ahl

mikael.ahl@kalmar.se

010-352 64 04

Vaktmästare 4-6 Telemarken

Mikael Brandt

mikael.brandt@kalmar.se

010-352 57 74

Skolsköterska

Jessica Sjöberg

jessica.sjoberg@kalmar.se

010-352 64 44

Kurator

Nathalie Lindberg

nathalie.lindberg@kalmar.se

010-352 64 06

IT-pedagog

Filippa Weider

filippa.weider@kalmar.se

010- 352 59 61

Matsalen Lindövägen



010-352 13 98

Matsalen Telemarken



010-352 13 93

Fritidshemmen




Måseskär fritidshem förskoleklass



010-352 64 27

Sillåsen fritidshem



010-352 64 22

Vinga fritidshem



010-352 64 26

Rödkallen fritids



010-352 64 24

Fler sidor inom välkommen till lindöskolan

Förväntningar på Lindöskolan

På Lindöskolan finns förväntningar både på dig som elev och vårdnadshavare samt på oss som personal.

Modersmål, hemspråk på Lindöskolan

Rättigheter och regler för modersmålsundervisning

Om Lindöskolan

Lindöskolan ligger naturskönt nästan mitt i staden. Vi har gångavstånd till havet, stadskärnan och den fantastiska

Resultat och uppföljning på Lindöskolan

Undersökningar och enkäter gjorda av elever och vårdnadshavare i Kalmar kommuns skolor

Vision och mål på Lindöskolan

Skolan har engagerade och välutbildade pedagoger som arbetar nära eleverna och ger dem kontinuerlig feedback på sit

Värdegrund på Lindöskolan

På Lindöskolan skapar vi goda relationer genom att vi bemöter varandra med omtanke och respekt.

Senast uppdaterad: 3 april 2024
Publicerad: 7 augusti 2020