Kontakta Vasaskolan

Nedan hittar du kontaktuppgifter.

Tabell: Kontaktuppgifter till Vasaskolan

Titel

Namn

E-post

Telefon

Rektor F-6

Johannes Landtreter

johannes.landtreter@kalmar.se

0480-45 33 33

Biträdande rektor F-6

Martin Wahlstrand

martin.wahlstrand@kalmar.se

0480-45 33 66

Biträdande rektor F-6

Jill Ekholm

jill.ekholm@kalmar.se

0480-45 33 36

Skolsekreterare

Anna Hjortenkrans

anna.hjortenkrans@kalmar.se

0480-45 33 50

Skolkurator

Pia Andersson

eva-pia.andersson@kalmar.se

0480-45 33 39

Skolsköterska

Malou Axelsson Johansson

marie-louise.axelsson-johansson@kalmar.se

0480-45 30 20

Skolsköterska

Bibbi Ekström

bibbi.ekstrom@kalmar.se

0480-45 33 34

Studie- & yrkesvägledare

Evelina Bohman

evelina.bohman@kalmar.se

0480-45 33 77

Vaktmästare

Lennart Svensson

lennart.svensson@kalmar.se

0480-45 33 32

IT-pedagog

Marie Horn

marie.horn@kalmar.se

0480-45 32 96

Enhetschef Skolrestaurang

Hanna Welin

hanna.welin@kalmar.se

0480-45 05 80

Fritids Bryggan Fsk



0480-45 33 46

Fritids Spiran åk 1



0480-45 33 40

Fritids Stjärnan åk 2



0480-45 33 45

Fritids Skeppsrevet åk 3-6



0480-45 33 57

Fler sidor inom välkommen till vasaskolan

Välkommen till Vasaskolan

Våra ledord är Trygghet och Hälsa ger Kunskap

Förväntningar på Vasaskolan

Tillsammans tar vi ansvar för ditt barns skolgång

Värdegrund på Vasaskolan

Information om Vasaskolans värdegrund

Vision och mål på Vasaskolan

Vi stöttar och utvecklar våra elever till trygga, hälsomedvetna och ansvarstagande individer

Modersmål, hemspråk på Vasaskolan

Rättigheter och regler för modersmålsundervisning

Senast uppdaterad: 14 september 2021
Publicerad: 14 maj 2020