Kontakta Kalmarsundsskolan

Kontaktuppgifter till personal på Kalmarsundsskolan


Titel



Namn



E-post



Telefon



Rektor



Marita Fransson



marita.fransson@kalmar.se



0480-45 31 01



Biträdande rektor årskurs 4-6



Fredrica L Nordström



fredrica.lund-nordstrom@kalmar.se



0480-45 30 75



Biträdande rektor årskurs F-3



Åse Ahrenius



ase.ahrenius@kalmar.se



0480-45 31 05



Biträdande rektor fritidshem



Annika Lennartsson



annika.lennartsson@kalmar.se



0480-45 31 09



Skolsekreterare



Maria Svensson



maria.svensson_3@kalmar.se



0480-45 31 06



IT-ansvarig



Filippa Weider



filippa.weider@kalmar.se



0480-45 4538



Vaktmästare



Stefan Johansson



stefan.johansson@kalmar.se



0480-45 30 73


Skolsköterska F-3

Cecilia Karlsson

cecilia.karlsson_5@kalmar.se

0480-45 30 74

Skolsköterska 4-6


Anette Arvidsson



anette.arvidsson@kalmar.se



0480-45 45 37



Kontaktuppgifter till fritidshem på Kalmarsundsskolan

Avdelning

Telefonnummer

Atle

0480-45 30 78

Frej

0480-45 30 86

Kanoten

0480-45 30 84

Äldris

0480-45 30 89

Fler sidor inom välkommen till kalmarsundsskolan

Förväntningar på Kalmarsundsskolan

Förväntningar på elever, vårdnadshavare och personal på Kalmarsundsskolan

Historik Kalmarsundsskolan

Lite kort historik - Kalmarsundsskolan

Modersmål, när barnet talar ett annat språk

Rättigheter och regler för modersmålsundervisning

Resultat och uppföljning på Kalmarsundsskolan

Undersökningar och enkäter gjorda av elever och vårdnadshavare i Kalmar kommuns skolor

Vision och mål på Kalmarsundsskolan

Förskoleklassen är länken mellan förskola och skola och här börjar arbetet med att eleven ska känna att de själva ä

Välkommen till Kalmarsundsskolan

Kalmarsundsskolan följer eleverna från förskoleklass tills de lämnar oss för gymnasiet.

Värdegrund på Kalmarsundsskolan

Vi ser, hör och gör det lilla extra och jobbar för att eleven utmanas, oavsett vilken nivå eleven befinner sig på.

Senast uppdaterad: 23 augusti 2022
Publicerad: 11 september 2019