Små och medelstora företag kan söka investeringsstödet Klimatknuff för att genomföra klimatprojekt som förväntas minska de fossila utsläppen.
Klimatknuff är en del av arbetet med Klimatneutrala Kalmar 2030 och vilka företag som får stödet beslutar vatten- och miljönämnden.
Ansökan
Här ansöker du om Klimatknuff
Sista ansökningsdag 2025: 1 december
Under 2026 är det tre ansökningsperioder med sista ansökningsdag:
Ett företag kan göra flera ansökningar under året.
Små och medelstora företag kan söka Klimatknuff. Företaget får ha max 249 anställda. Föreningar och enskilda personer kan inte söka stödet.
Investeringsstödet ska användas till en produkt, tjänst eller åtgärd som förväntas bidra till minskade utsläpp av fossila växthusgaser. Innovativa idéer uppmuntras. I ansökan ska det anges vad stödet ska användas till.
Löpande kostnader
Som hyra och lönekostnader.
Solceller
För ansökningar om inköp och installation av solceller gäller kultur- och fritidsförvaltningens föreningsstöd där energiomställning är ett prioriterat område.
Stödet uppgår till 30 000 kronor. I ansökan ska det anges vad pengarna ska användas till. Totalt avsätts 150 000 kronor per år för Klimatknuffen.
Det går inte att få stödet om projektet redan har påbörjats innan ansökan har godkänts. För att få Klimatknuff måste alltså projektet vänta på beslut om stöd innan några inköp eller något görs.
Ansökan sker löpande. Det är tre ansökningsperioder varje år, om inte annat anges. Om hela summan som avsatts för Klimatknuffen delats ut till klimatprojekt i omgång ett eller två så genomförs inga ytterligare ansökningsperioder det året.
Den sökande ansvarar för att de tillstånd som krävs för att arbetet med produkten, tjänsten eller åtgärden ska kunna starta finns, och att arbetet genomförs enligt de lagar som gäller.
Krav på sökande:
Vid tre tillfällen per år fattas beslut om de ansökningar som kommit in. Om ansökan är fullkomlig så ges besked inom två månader efter sista slutdatum vid varje ansökningsperiod. Det är vatten- och miljönämnden som tar beslut om vilka som ska få stödet.
Den sökande som fått stödet ska följa tidsplanen i ansökan och efter genomförandet rapportera resultatet och sina erfarenheter i Klimatknuffens mall. Rapporten ska skickas till projektledningen för Klimatneutrala Kalmar 2030, Kalmar kommun (se kontaktperson längst ner på den här sidan).
Kostnaderna ska styrkas med kvitto och verifikationer.
Pengarna betalas ut efter att beslutet har tagits och avtal har skrivits.
Om stödet har betalats ut och det visar sig att sökande helt eller delvis inte uppfyller sina åtaganden enligt ansökan har Kalmar kommun rätt till återbetalning av de pengar som betalats ut.
Elvira Laneborg
hållbarhetsstrateg klimat och miljöelvira.laneborg@kalmar.se
010-352 00 00