Här hittar du information om hur du kan påverka maten i äldreomsorgen och lämna synpunkter på måltiderna. Du kan också ta del av resultat från kundundersökningar och läsa om hur vi arbetar med förbättringar.
Den boende har möjlighet att vara delaktig i valet av lunch utifrån de alternativ som finns.
För att fånga in synpunkter att använda i förbättringsarbetet görs kundundersökningar i form av enkäter. Dessutom hålls återkommande måltidsmöten med avdelningarna. Det finns också en blankett som avdelningen kan använda när omsorgstagaren har synpunkter på serverad mat.
Här kan du läsa de senaste kundundersökningarna som gjorts gällande omsorgsmaten.
Kundundersökning vård och omsorgsboenden 2026 pptx, 794.4 kB.Kundundersökningar i restauranger 2026 pptx, 803.3 kB.Kundundersökning matdistribution 2025 pptx, 889 kB.
Har du synpunkter eller vill komma i kontakt med oss? Tveka inte att höra av dig!Här kan du lämna dina synpunkter
Information om matdistribution, leveranser och beställningar för dig som får mat levererad hem.
Matsedlar och information om maten i kommunens vård- och omsorgsboenden, restauranger och träffpunkter.
Information om maten i äldreomsorgen. Läs om måltider, kvalitet, hållbarhet, matsedlar och vanliga frågor.