%20(2)%20186b501e-1ef9-4f2c-a550-2f856dd28e7a.jpg)
Kalmarhem har gjort en klimatriskanalys där kommunbolagets fastigheter undersöktes. Syftet är att ta reda på vilka risker som finns när klimatet blir varmare. Klimatriskerna som är vanligast är extrema regnmängder eller värmebölja.
Analysen visar bland annat var det riskerar att samlas vatten och om det är precis intill en byggnad, vilket kan orsaka skador om det inte förebyggs.
Analysen innebär att Kalmarhem numera vet vilka klimatrisker de behöver klimatanpassa varje fastighet och det här arbetet utförs när annat underhåll görs.
För sex fastigheter som är mycket utsatta och som har planerade underhållsprojekt gjordes även en djupare analys och det togs fram konkreta förslag till hur de ska anpassas till ett varmare klimat.
Stensö friluftsområde blev ett naturreservat för att säkra naturen för framtiden.
En analys har visat vilka platser som är utpekade som särskilt viktiga vid extrema regnmängder.
På kommunbolaget VIKAB:s odlingslott på Skälby odlas grödor och gemenskap- för att bryta ofrivillig ensamhet.
Dagvattenparken är Kalmars största och ska råda bot på återkommande översvämningar i Oxhagen.