Aktivitetsparken i Skälby är en plats för lek, rörelse och upptäckarglädje för barn i olika åldrar. Här finns bland annat vattenlek, klätterutrustning, studsmatta och gungor i en grön miljö med närhet till utegym, motionsspår och 4H-gård.
Aktivitetsparken ligger på en stor öppen gräsyta. Flera stora fruktträd erbjuder skugga vid soliga dagar. På området finns bänkar och grillplatser. I närheten finns även utegym, motionsspår och en 4H-gård.
För barn som föredrar att leka i en lugnare och lite mer avskild miljö finns en mindre lekplats i direkt anslutning till aktivitetsparken – "Sagolandet".”Sagolandet”
Lekredskapens svårighetsgrad varierar för att passa både små och stora barn och bjuder in till både fysisk aktivitet och stimulans av sinnen.
Flera av lekredskapen är placerade på fallskyddsplattor för att öka säkerheten. Plattorna skapar också en slät yta vilket gynnar framkomligheten. Runt vissa lekredskap är det sand. Från den östra parkeringsplatsen finns en bred gångväg av asfalt och stenmjöl som leder fram till aktivitetsparken.
Besök Aktivitetsparken i Berga för lek, motion och gemenskap.
Besök Aktivitetsparken i Norrliden med lek, utegym och skatepark.
Besök Aktivitetsparken i Snurrom för lek, rörelse och gemenskap.
Besök aktivitetsparken vid Tingbyskans med utegym, pumptrack och lek.
Cykla på dirtbike-bana, pumptrack och MTB-slingor i Kalmar.