Från och med torsdag 2 juli 2026 klockan 12.00 råder det eldningsförbud i Kalmar kommun. Förbudet gäller tills vidare.
Om ditt barn går på förskola eller fritids behöver du registrera schema. Du registrerar schema i Edlevo. Här kan du läsa mer om hur du lägger in schema och vad skillnaden är mellan vistelsetid och schematid.
Det är i Edlevo du lägger in schemat för ditt barn.Läs mer om hur du lägger in schema för ditt barn.
Vistelsetid är denn genomsnittstid som ditt barn är på förskolan eller i fritidshem. Vistelsetiden motsvarar din arbetstid eller studietid plus restid. Tiden ska inte justeras vid lov eller annan ledighet.Läs mer om hur du lägger in vistelsetid i Edlevo
Schematid är den exakta tiden som ditt barn går på förskolan eller i fritidshem. Ledighet och frånvaro läggs in. Schemat läggs in i Edlevo.
Om ditt barn går på fritidshem både på morgonen och på kvällen behöver du lägga schema innan skolan och efter skolan. Det räcker alltså inte att enbart lägga in en registrering.
Unikum är den skolappen vi använder för att samla all dokumentation om ditt barn.
I skolsystemet Edlevo kommer du åt bland annat frånvaroanmälan, betyg, studieplan, barnschema och kontaktuppgifter.
Frågor rörande frånvaro