%20gronyta.jpg)
Den röda rektangeln visar området som ska omvandlas till grönyta. Längst ner på sidan finns en bild över vilket område som omvandlas till parkeringsplats för bilar på framsidan av magasinet.
Under de senaste åren har området kring Ölandskajen utvecklats med bland annat nya universitetsbyggnader och hotell.
Utemiljön mellan husen samt kajen och gatan har omvandlats för att skapa ett trevligare och tydligare stråk mellan Kvarnholmen, Universitetskajen och genom parkstråket till Kalmar Slott.
För att bättre binda ihop övergången mellan Ölandskajen och parkstråket på andra sidan Järnvägsgatan skapar vi nu en grön yta även i hörnan bakom magasinsbyggnaden, där Ölandskajen möter Järnvägsgatan.
Den nya grönytan får gräs, träd eller buskar och kommer att bidra till en mer positiv upplevelse av platsen och Kalmar. Omvandligen är också en del av arbetet med träd och natur i stadsmiljö.
När arbetet påbörjas på framsidan tas husbilsparkeringen bort och den närmast liggande raden med bilparkering kommer att stängas av för arbeten.
När arbetet med den nya grönytan startar omvandlas parkeringsplatsen mot Järnvägsgatan permanent till grönyta.
Området bakom magasinet, som nu blir grönyta, rymmer idag 59 parkeringsplatser. Dessa platser kommer att ersättas med minst 70 platser på andra sidan magasinsbyggnaden. Husbilsparkeringarna som tidigare funnits här har sedan 2025 fått ny plats vid Skeppsbrokajen.
Vid frågor, kontakta Emma Andersson, landskapsarkitektemma.andersson@kalmar.se010-352 00 00
.png)
Den röda markeringen visar var de nya parkeringsplatserna kommer att finnas.