Begränsa smittspridningen av covid-19

Här hittar du de lagar, råd och rekommendationer som gäller för Kalmar län.

Vår personal på kostenheten

Tabell: Personal på kostenheten

Namn

Titel

Telefon

E-post

Beskrivning

John Eliasson

Kostchef

0480-45 36 09

john.eliasson@kalmar.se

Övergripande ansvar för kostverksamheten.

Ann-Sofie Eriksson

Kostekonom

0480-45 30 29

ann-sofie.eriksson@kalmar.se

Ekonomi, avtal, prislistor, ePassi måltid, fakturor, digitalisering, verksamhetsledningssystem, hemsida och marknadsföring.

Birgitta Brettéus

Handläggare

0480-45 05 34

birgitta.bretteus@kalmar.se

Matsedlar, statistik, mätningar och övriga administrativa uppgifter.

Jörgen Nilsson

Kostsamordare

0480-45 05 77

jorgen.a.nilsson@kalmar.se

Rekrytering av vikarier och samordnare för praktik inom kök. Kompetensutveckling, upphandling och leverantörskontakt.

Mats Lindell

Enhetschef

0480-45 31 14

mats.lindell@kalmar.se

Ansvarsområde kost skola norra; Rockneby, Läckeby och Lindsdal.

Ann-Jeanette Wetterling Berndt

Enhetschef

0480-45 05 76

ann-jeanette.wetterling-berndt@kalmar.se

Ansvarsområde kost skola södra; Smedby, Trekanten, Ljungbyholm, Hagby, Halltorp, Påryd och Tvärskog.

Bo Gustavsson

Enhetschef

0480-45 05 79

bo.gustavsson@kalmar.se

Ansvarsområde kost skola östra; Kalmarsund, Ögonstenen, Björkenäs, Lindö, Malmen, Tallhagen och Gröndal.

Magnus Bolander

Enhetschef

0480-45 05 78

magnus.bolander@kalmar.se

Ansvarsområde kost skola västra; Funkabo, Djurängen, Björkenäs, Trollet, Ljusstaden, Topasen och Vimpeltorpet.

Hanna Brangö Welin

Enhetschef

0480-45 05 80

hanna.brango-welin@kalmar.se

Ansvarsområde kost skola centrala, Vasa , Svärdsliljan, Falkenberg, Vallmon och Rinkabyholm.

Annika Wahlqvist

Nutritionsansvarig dietist

0480-45 36 74

annika.wahlqvist@kalmar.se

Kost- och nutritionsfrågor, allergier, specialkost och anpassad kost

Fler sidor inom mat i förskola och skola

Om kostverksamheten

För dig som vill veta mer om kostverksamheten i Kalmar kommun.

Måltidsupplevelse

För dig som vill veta mer om hur vi jobbar för bra skolmat och samspel mellan kost och pedagogik.

Ett grönare Kalmar

För dig som vill veta hur kostverksamheten aktivt minskar miljöpåverkan i förskola och skola

God, hälsosam och näringsriktig kost

För dig som vill veta mer om hur vi lagar och serverar goda, kostnadsfria och näringsriktiga måltider.

Specialkost och anpassad kost

För dig som vill veta mer om hur Kalmar kommun arbetar med specialkost i förskola och skola.

Rekrytering

Är du intresserad av att jobba inom kostverksamheten?

Senast uppdaterad: 25 mars 2021
Publicerad: 15 februari 2021