Eldningsförbud från 13 maj 2022, klockan 12.00

Eldningsförbud gäller från 13 maj klockan 12.00 i hela Kalmar kommun. Beslutet har tagits i samråd med Länsstyrelsen i Kalmar län och ytterligare åtta kommuner i länet. Förbudet gäller tills vidare.

Information till vårdnadshavare med barn på Lindöskolan

Information från ledningen på Lindöskolan

Så har snart ännu en termin passerat. Era barn lär sig nya saker varje dag och
det är härligt att följa deras kunskapsutveckling. Det är också alltid härligt att
möta våra elever i olika sammanhang. De är nyfikna, trevliga och glada.
Vi har nu installerat oss i de nya lokalerna på Telemarken och hittat våra rutiner. Förutom veckan innan höstlovet som var väldigt jobbig med utrymningar
så trivs vi väldigt bra. Att arbeta och studera i helt nya och anpassade lokaler är
härligt att få uppleva. På Lindövägen fungerar samarbetet med Skolmottagningen bra och eleverna möts vissa raster och spelar och leker tillsammans.
Där har det varit härligt att se att våra elever bjuder in Skolmottagningens elever att vara med. Även om modersmålet inte är detsamma så kommunicerar de
via kroppsspråk.

Riktlinjer för Covid

Vi är återigen inne i en period då Folkhälsomyndigheten uppdaterar rekommendationer så jag vill uppmana Er att försöka hålla Er uppdaterade, följa rekommendationerna och vid osäkerhet höra av Er till skolan. Familjekarantän återinförs. Det innebär att när en person i hushållet testar positivt för Covid får hushållet förhållningsregler om att stanna hemma sju dagar från den dag personen i hushållet testat positivt. Det gäller både vaccinerade och ovaccinerade personer oavsett om man har symtom och oavsett ålder. Alla rekommenderas också att testa sig. För barn från förskoleklass och äldre som inte är fullvaccinerade gäller:
- de bör stanna hemma om de har symtom som kan vara tecken på en luftvägsinfektion t ex halsont, feber, hosta och sjukdomskänsla
- de bör testa sig för Covid så snart som möjligt
- om de testar negativt kan de komma tillbaka till skola om de varit feberfria ett dygn och känner sig friska, även om de fortfarande har vissa luftvägssymtom
I de allra flesta fall innebär det att de behöver vara hemma från ett par dagar
upp till en vecka.
Om de testar positivt får de förhållningsregler från vården. De kan komma tillbaka till skolan om de:
- stannat hemma minst sju dygn från när symtomen började
- varit feberfria de två senaste dygnen
- känner sig friska, även om de fortfarande har vissa luftvägssymtom

Skolavslutning 22 december

Onsdagen den 22 december är sista dagen för höstterminen 2021. Lindöskolans tradition är att fira/uppmärksamma våra skolavslutningar vid jul och sommar i Domkyrkan tillsammans med vårdnadshavare. Vi har trott och hoppats att detta skulle gå att genomföra nu vid jul. På grund av de nya rekommendationer som träder i kraft den 1 december så kommer vi inte att ha någon gemensam julavslutning i år. Vi kommer att fira skolavslutning med eleverna klassvis och ha två sångsamlingar utomhus – en för årskurs F-3 och en för årskurs 4-6. Skoldagen är slut klockan 12.00. Fritidshemmen är öppna som vanligt. Vårterminen startar med en studiedag den 11 januari. Skolan börjar den 12 januari. Den 15 februari går skolsekreterare Lena Eriksson i pension efter många års
arbete på Lindöskolan. Ny skolsekreterare för Lindöskolan blir Patricia Larsson. Patricia har redan påbörjat arbetet och har sin arbetsplats på Telemarken.

Ny rektor Lindöskolan

Jag tillträder min nya tjänst som interrimrektor den 27 januari och Ann-Charlotte Nilsson tillträder samma datum som ny rektor för Lindöskolan. Jag vill tacka för gott samarbete med Er under de år jag varit rektor på Lindöskolan. Jag har upplevt att vi har haft en bra dialog i olika frågor. För mig har det varit viktigt att våra elever får med sig så mycket kunskaper som möjligt och att de trivs och är trygga. Det är grunden för allt lärande.
Hälsningar Karin

Senast uppdaterad: 10 december 2021
Publicerad: 30 november 2021