Språkval arabiska

Falkenbergsskolan erbjuder nu även arabiska som språkval i årskurs 6. I år växer möjligheterna inom den moderna språkfamiljen på vår skola.

Våra elever i årskurs 6 kan nu även välja arabiska som språkval. Likt övriga moderna språkval, såsom tyska, franska och spanska, utgår vi alltid från en nybörjarnivå eftersom alla ska kunna välja ett språkval för att lära sig från början.
Legitimerad lärare i arabiska ansvarar för att genomföra undervisningen och sätter även betyg i ämnet. Nämnda erbjudande möjliggörs via samverkan mellan Skolmottagningsenheten Kalmar kommun och Falkenbergsskolan.
Erbjudandet gäller förstås både Falkenbergsskolans och Rinkabyholmsskolans elever i årskurs 6.

Språkval arabiskalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Kontakta gärna rektor för mer info
Vänligen
Per-Ola Jacobson
Rektor
per-ola.jacobson@skolakalmar. se

Senast uppdaterad: 20 augusti 2020
Publicerad: 19 augusti 2020