Från och med torsdag 2 juli 2026 klockan 12.00 råder det eldningsförbud i Kalmar kommun. Förbudet gäller tills vidare.

Hur kan barn och unga vara med och forma sina egna miljöer? Det var utgångspunkten när elever på Kalmarsundsskolan skapat ny konst till sin skola.
I projektet deltog tre klasser från årskurs 3, 5 och 6. Tillsammans bildade de ett designråd som fick i uppdrag att undersöka skolans miljöer, formulera behov och ta fram idéer till konst som kunde ge skolan mer identitet, energi och trivsel. Eleverna har inventerat korridorer och studiehallar, diskuterat vad konst kan vara och betyda, skissat, testat idéer på plats och tagit fram prototyper.
Utifrån elevernas arbete har ett gemensamt formspråk vuxit fram. En tydlig önskan från eleverna var att konsten skulle ge pepp och kraft i vardagen, men också hjälpa till att skilja årskursernas olika ytor åt och göra skolan lättare att känna igen och hitta i.
Projektet är initierat och genomfört av barnkulturdesigners Ida Liffner och Marthe Roosenboom på Studio Goja, med stöd av Kulturrådet och Sparbanksstiftelsen Kronan, i samarbete med Kalmar kommun.
Nu är elevernas gestaltningar färdiginstallerade i skolans lokaler. Förhoppningen är att projektet ska inspirera till fler arbetssätt där barn och unga får vara med och påverka utformningen av de miljöer de vistas i och där deras perspektiv tas tillvara i praktiken.