Avspärrning av gator för att inspektera gasminibussar. Höga smällar kan förekomma.

Invigning av Läckeby konstgräs

I helgen hölls den efterlängtade invigningen av Läckeby konstgräs!

Läckeby GoIF anordnade den årliga höstavslutningen för föreningens barn och ungdomar som startade upp invigningsdagen. Därefter var det invigningstal av kommunstyrelsens ordförande Johan Persson (S). Tillsammans med föreningens barn sprang Johan Persson genom ett plastband som blev symbolen för att invigningen var genomförd.

Planen används för träningar och matcher men även för barn och ungdomar i Läckeby som numera oftast väljer konstgräsplanen före den intilliggande gräsplanen för spontanidrott. Konstgräsplanerna utökas även med ytterligare en bokningsbar tränings- och matchplan för alla kommunens fotbollsföreningar.

Publicerad: 11 oktober 2023