Starkare resultat än väntat för Kalmar kommun

Ett positivt resultat på drygt 195 miljoner kronor, vilket är betydligt högre än det förväntade, trots lägre skatteintäkter än budgeterat. Det framgår av Kalmar kommuns bokslut för 2025 som idag presenterades på kommunstyrelsens arbetsutskott och som behandlas på kommunstyrelsens möte den 3 februari.

- Det ett väldigt starkt resultat i dessa tider av tuffa ekonomiska förhållanden för kommunsektorn. Det känns bra att kunna bygga en krockkudde för framtiden, säger Johan Persson (S), kommunstyrelsens ordförande.

Det är framför allt två delar som förklarar att resultatet är bättre än det budgeterade:

  • Generationskontot ger drygt 60 miljoner i överskott,
  • nämnderna redovisar tillsammans ett plus på drygt 50 miljoner, där 29 miljoner utgörs av exploateringsresultat.

Tar ansvar för ekonomin

Kalmar kommun budgeterar inte för intäkter från Generationskontot eller för exploateringsintäkter, eftersom de i hög grad beror på faktorer som inte kommunen har rådighet över och därför är osäkra.

- Det är extra glädjande att nämnderna samlat visar så starka resultat. Det visar att vi tar ansvar för ekonomin, säger Johan Persson.

- Vi i majoriteten föreslår att 100 miljoner avsätts till Resultatreserven (RER), ett system som infördes 2024 och som syftar till att jämna ut resultat och uppnå god ekonomisk hushållning. Det ger oss mer trygghet framöver. Tillsammans med Generationskontot som vid årsskiftet hade ett värde på 1,3 miljarder kronor så bygger Kalmar kommun successivt en ekonomi som är bättre för nästa generation av invånare, medarbetare och förtroendevalda, säger Johan Persson.

För mer information

Johan Persson (S), kommunstyrelsens ordförande, johan.persson@kalmar.se, 070 374 43 03
Erik Ciardi (C), kommunalråd, erik.ciardi@kalmar.se, 072 463 76 04
Liselotte Sandell Ross (V), kommunalråd, liselotte.sandell-ross@kalmar.se, 0730 73 79 64

FAKTA

Kalmar kommunfullmäktige beslutade år 2022 att inrätta ett så kallat Generationskonto, finansierat av överskottet på 1,1 miljarder kronor från försäljningen av fastighetsbolaget KIFAB. Syftet är att långsiktigt förvalta kapitalet för framtida generationer, med målet att uppnå real värdesäkring och tillväxt, där överavkastningen får användas tidigast fem år efter startdatumet.

Senast uppdaterad: 9 februari 2026
Publicerad: 26 januari 2026