Kalmars förskolor ska vara trygga, lugna och ge varje barn goda möjligheter att utvecklas. När allt fler signaler pekar på att Kalmarmodellen leder till större barngrupper och en mer otrygg miljö behöver kommunen agera. Vi vill därför att modellen omgående utreds och att en tydlig handlingsplan tas fram i syfte att möjliggöra en avveckling om modellen bedöms olämplig.
Kalmars förskolor håller överlag hög kvalitet och många medarbetare utför ett fantastiskt arbete varje dag. Samtidigt kan vi inte blunda för att dagens arbetssätt tycks skapa problem i flera verksamheter. Kalmarmodellen innebär i praktiken att förskoleavdelningar gemensamt delar på större lokalytor. Enligt statistik utgör kommunens barngrupper 15,5 barn i snitt, vilket placerar Kalmar över rikssnittet. Pedagoger vittnar om en verklighet där avdelningar slås ihop och att barngrupperna därmed blir betydligt större. Det riskerar att leda till ökad otrygghet för både barn och personal, samt till en försämrad arbetsmiljö för personalen.
Kalmaralliansen vill se mindre barngrupper och en stabilare lärmiljö, där barnen får det stöd och den omsorg de har rätt till. När både personal och verksamhetsföreträdare lyfter att Kalmarmodellen i flera fall motverkar just detta, behöver kommunen skyndsamt klargöra hur modellen fungerar i praktiken. Om det visar sig att modellen medför negativa konsekvenser för barn och personal, måste vi ta ansvar för att förändra inriktningen samt skapa en mer fungerande struktur för våra förskolor.
Med hänvisning till ovan föreslås kommunfullmäktige besluta
Hanne Lindqvist (M)
Christopher Dywik (KD)
Amanda Falk (L)