Biotopvårdsprojekt i rinnande vatten

Foto på Hagbyån sommartid.

Biotopvård i rinnande vatten syftar till att förbättra livsmiljön för vattenlevande organismer, ofta genom att återinföra undervattenstrukturer som grus, sten, block och död ved.

Dessa miljöer skapar lekbottnar och uppväxtmiljöer för fisk samt livsmiljöer för vatteninsekter.

Kalmar kommun har de senaste åren genomfört biotopvård i nästan alla vattendrag som rinner genom kommunen. Uppföljning av arbetet görs med elprovfisket och visar på att biotopvårdsåtgärder har mycket bra effekt på åarnas fiskepopulation.

Under 2025 fortsätter Kalmar kommun att initiera och genomföra biotopvårdsinsatser i flera av kommunens vattendrag med ekonomiskt stöd av statligt fiskevårdsbidrag genom länsstyrelsen.

Kommunen kommer under de kommande åren också att samarbeta med Länsstyrelsen i Kalmar län inom projektet Improve Aquatic LIFE, som bland annat omfattar biotopåtgärder i Ljungbyån.

Fler sidor inom projekt

Avslutade projekt

Här kan du läsa om några av de projekt som vi har drivit tidigare.

Circular Muse

Ett EU-projekt som ska testa och utvärdera tekniker för att ta upp och återanvända sediment från dagvattendammar.

Fortsätt LEVA!

Ett projekt för livet!

Levande Kalmarvikar

Utredningar och åtgärder i vassområden och kustvikar planeras.

LOVA Mudster

I projektet tar vi bort sediment för att minska övergödning.

Round Goby

Svartmunnad smörbult är en invasiv art som har spridits till Östersjön via ballastvatten. Den hotar ekosystemet gen

WaterMan

I detta EU-projekt provar vi ultraviolett ljus för att rena vatten för bevattning.

Återställa våtmarker vid Danesjö

Projektet går ut på att söka vattendom för att återställa våtmarken i Danesjö, som ligger 2 mil norr om Kalmar.

Senast uppdaterad: 13 januari 2025
Publicerad: 8 januari 2025